Licencja transportowa – fakty i mity

0
286

Myśląc o założeniu firmy transportowej, za pewne nie raz spotkasz się z terminem licencji transportowej. W Internecie krąży wiele mitów wokół tego zagadnienia, które mówią miedzy innymi, że nie musisz tej licencji posiadać, albo możesz ją pożyczyć, żeby się sprawdzić, albo że możesz ją zwyczajnie od kogoś odkupić, a śmiałków sprzedających swoje licencje jest wielu. Zanim jednak pokusisz się na taką transakcje warto przefiltrować rozsądnie wiadomości, sprawdzić je w różnych źródłach, a na sam koniec potwierdzić je z urzędem odpowiedzialnym za wydawanie licencji transportowych.

Co to jest licencja transportowa?

Licencja transportowa to zezwolenie na wykonywanie przewozu drogowego towarów, rzeczy i ludzi. I musi ją posiadać każdy przedsiębiorca, który na transporcie drogowym zarabia. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który organizuje wycieczki z transportem – jest to działalność zarobkowa, jeżeli na zlecenie firmy X, transportujesz paliwo/meble/zboże i otrzymujesz za to wynagrodzenie – jesteś zobowiązany do posiadania licencji transportowej.

Oczywiście są wyjątki, gdzie mamy do czynienia z transportem drogowym i licencja nie jest potrzebna, a są to:

  • przewozy do 9 pracowników w celu dostarczenia ich do pracy, a masa całkowita pojazdu nie przekracza 3,5 tony
  • przewozy osób chorych w karetkach pogotowia ratunkowego
  • przewozy w ramach transportu sanitarnego

W każdym innym przypadku, w którym otrzymujesz wynagrodzenie za transport drogowy, potrzebna jest Ci licencja transportowa.

Być może zachodzisz w głowę, po co i dlaczego licencja jest tak ważna? Dlaczego brak jej posiadania wiąże się z tak wysokimi karami finansowymi? W jakim celu należy się o nią ubiegać, skoro od kilkunastu lat prowadzisz auto, nie spowodowałeś żadnego wypadku i jesteś świetnym kierowcą?

Licencja transportowa, to nie tylko dokument, który będzie Ci niezbędny w czasie kontroli. Zagłębiając się w szereg procedur, dokumentów i wymogów jakie trzeba spełnić, aby otrzymać licencję transportową krajową czy międzynarodową zrozumiesz, że dedykowane do tego celu urzędy weryfikują nie tylko jakim jesteś kierowcą, ale przede wszystkim jakim jesteś przedsiębiorcą:

  • Czy jesteś wypłacalny, czy masz odpowiednią poduszkę finansową.
  • Czy obciążają Cię jakikolwiek wyroki sądu związane z rozliczeniami ze Skarbem Państwa lub postępowaniami pracowniczymi
  • Czy umiesz zarządzać swoim przedsiębiorstwem, czy jesteś wiarygodny
  • Czy zatrudniasz sprawdzonych, odpowiedzialnych i kompetentnych kierowców

Prowadząc działalność związaną z transportem drogowym ciąży na Tobie duża odpowiedzialność nie tylko za przewożone produkty, ale także za ludzi, za swoich pracowników, a jeżeli zajmujesz się transportem osób, to także za ludzi.

Wypożyczenie/użyczenie/sprzedaż licencji transportowych

Licencja transportowa nie podlega żadnemu z powyższych. To mit, który ciężko obalić, ponieważ ilość osób nieświadomych, albo co gorsza świadomych działających z premedytacją jest spora. Ważne jest aby ubiegając się o licencję transportową sięgać do źródła. Tutaj z pomocą może przyjść Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Biuro ds. Transportu Międzynarodowego czy firmy takie jak BOS Licencje transportowe.

To co należy zapamiętać, to fakt, że licencja wydawana jest na konkretne przedsiębiorstwo, a jedyną formą cesji, kupna, pożyczenia, jest wykupienie danej firmy wraz z jej licencją transportową. I chociaż koszty związane z wyrobieniem licencji, a także ogrom formalności jakich należy dopełnić jest spory, to każdy przedsiębiorca, który poważnie myśli o swojej działalności, znajdzie środki aby proces licencji transportowej przejść legalnie i sprawnie.

Leave a reply