Najczęstsze błędy popełniane przy zakładaniu spółki z o.o.

0
226

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jedna z najbardziej popularnych form organizacyjnych wybieranych w Polsce. Decyzja jej założenia i rejestracji często podejmowana jest z zamiarem uchronienia majątków prywatnych wspólników. Dowiedz się, jakie błędy są popełniane najczęściej podczas zakładania spółki z o.o.

Czym jest spółka z o.o.?

Spółka z o.o. to forma kapitałowej spółki handlowej, która posiada również osobowość prawną. Jej utworzenie jest możliwe niezależnie od celu, jeżeli zgadza się on z przepisami prawa. Należy zwrócić uwagę, że założycielem może być jeden wspólnik, bądź więcej, jednak do tego grona nie zalicza się jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Wśród ograniczeń, które decydują o prawie do skorzystania z tej formy organizacyjnej, jest zebranie kapitału w wielkości minimum 5 tys. zł, co wiąże się z wkładem poniesionym przez poszczególnych wspólników.

Co powinna zawierać umowa spółki z o.o.?

Zanim dojdzie do rejestracji spółki z o.o. w Krajowym Rejestrze Sądowym, pierwsze problemy odnaleźć można już na etapie powstawania jej umowy. Dlatego niezwykle ważne jest skorzystanie w tym miejscu z pomocy notariusza, który sprawdzi zgodność dokumentu z przepisami oraz doradzi najskuteczniejsze rozwiązania w kwestiach spornych z punktu prawnego. Gdy mamy do czynienia z jednoosobową spółką nie tworzymy umowy, lecz akt założycielski, który również powinien przyjąć formę aktu notarialnego. Oba te dokumenty muszą uwzględniać:

  • firmę i siedzibę spółki;
  • przedmiot działalności;
  • wysokość kapitału zakładowego;
  • czas trwania spółki.

Niezwykle istotne jest prawidłowe wprowadzenie danych członków lub wspólników. Innym problemem pojawiającym się na tym etapie okazuje się nadanie odpowiedniej nazwy firmie, gdyż nie powinna być ona myląca i nawiązywać do przedmiotu działalności.

Kiedy złożyć wniosek do KRS?

Wpis do rejestru przedsiębiorców KRS to ostatni etap w tworzeniu spółki z o.o., gdzie dochodzi do realnego zaistnienia spółki w systemie. Czas na złożenie wszystkich dokumentów określa się na maksymalnie 6 miesięcy od zawiązania spółki poprzez umowę. Po przekroczeniu tego terminu ulega ona automatycznemu rozwiązani, co wiąże się z koniecznością ponownego zawarcia umowy w formie aktu notarialnego przez wspólników, jeżeli nadal wykazują chęć uczestnictwa. Przekroczenie określonych dat jest często jednym z częściej popełnianych błędów.

Pozostałe błędy przy zakładaniu spółki z o.o.

Oprócz błędnie wprowadzonych danych wspólników czy mylącej nazwy firmy oraz przekraczania dat należy zwrócić uwagę na obowiązkowe opłaty sądowe. Innym zagadnieniem, nad którym warto się pochylić, jest sprawdzenie, czy nikt z członków nie był notowany w rejestrze karnym. Dobrym posunięciem może być skupienie się również na odpowiednim zastosowaniu się do zasad reprezentacji uwzględnianych w umowie spółki. Dzięki skrupulatnemu podejściu do kwestii zakładania i rejestracji spółki z o.o. unikniemy nieporozumień oraz problemów na tle prawnym.

Leave a reply