5 zasad dobrej współpracy w zespole

0
676

Przewodzenie zespołem nigdy nie jest najprostszym zadaniem, nieważne jak dobrze dogadywalibyśmy się z jego członkami w życiu prywatnym. Kluczem do dobrej współpracy są nie tylko przyjazne stosunki wewnątrz grupy, ale także sprawiedliwe jej liderowanie. Jeśli uważasz, że masz problemy z przywołaniem swojego zespołu do porządku, nie radzisz sobie z konfliktami albo nie czujesz się autorytetem, musisz poznać te 5 zasad, których stosowanie pomoże Ci ponownie odnaleźć pewność siebie!

Poznaj swój zespół

Nie tylko poznaj, ale ciągle odnawiaj swoją wiedzę o nim. Dowiedz się, kto preferuje jakie zadania, kto ma jakie możliwości, kto działa na grupę motywująco, a przez kogo nigdy nie zdążacie na czas. Poznawanie zespołu pomoże Ci nie tylko w organizacji, ale wprowadzisz przez to przyjaźniejszą atmosferę i dasz do zrozumienia jego członkom, że naprawdę Ci na nich zależy. Dzięki temu twój team będzie bardziej zmotywowany i chętniej pomoże Ci w kryzysie. Za pomocą wywiadu możesz też odkryć najsłabsze ogniwo grupy, a jak wiemy, zespół jest tak silny, jak jego najsłabszy członek.

Wydawaj jasna polecenia

Albo pozwól zadawać pytania. Jasne instrukcje to klucz do dobrego wykonania poleconych nam zadań. Wszelkie niedomówienia i niezrozumienia odbiją się negatywnie na efekcie końcowym. Będziesz się przez to niepotrzebnie denerwował i stracisz wiarę w swój zespół. Jeśli dokładnie sformułujesz swoje polecenia albo rozpiszesz je stopniowo np. w punktach, szansa na nieporozumienie znacznie spadnie, a Ty zyskasz pewność, że zadanie będzie wykonane dobrze. Nawet najlepszy pracownik może popełnić błąd, jeśli instrukcja będzie zbyt dowolna w interpretowaniu.

Nie faworyzuj

Nawet jeśli w twoim zespole znalazł się twój ulubiony pracownik, nie daj odczuć innym, że go faworyzujesz. Głownie z dwóch powodów: po pierwsze to zniszczy morale w grupie i da jasny przekaz „on i tak zawsze będzie najlepszy”, a po drugie wzbudzi niechęć i zbuduje grunt pod niepotrzebne konflikty. My już tak mamy, że od razu tracimy szacunek dla osób, które z naszego punktu widzenia mają łatwiej. Nie ważne, czy faworyzowana przez Ciebie osoba jest naprawdę dobra, reszta zespołu nigdy jej nie pochwali, będzie umniejszała jej osiągnięcia i napawała się każdą jego przegraną. Dlatego bardzo ważne jest, żebyś wszystkich członków swojej grupy traktował jednakowo.

Bądź otwarty na pomysły reszty członków zespołu

Jeśli w grupie pojawia się pomysł, który jest lepszy od twojego, nie ignoruj go tylko dlatego, że czujesz się urażony czy upokorzony z faktu, że to nie Ty na niego wpadłeś. Podstawą sukcesu współpracy jest słuchanie wszystkich stron i ocenianie ich pomysłów bez uraz czy awersji. Jeśli twój zespół zobaczy, że liczysz się ze zdaniem każdego, chętniej będą Ci podsuwać swoje pomysły i bardziej zaangażują się we współpracę z Tobą, angażując i motywując mniej przekonaną do Ciebie resztę grupy. Nie bój się krytykować i wyciągać wniosków, dzięki temu całościowy efekt waszej wspólnej pracy wypadnie dużo lepiej.

Rozwiązuj konflikty bezstronnie

Dobry lider rozwiązuje wszystkie konflikty, które pojawiają się w grupie, bez względu na to między kim występują i jak poważne się wydają. Ale musi robić to bezstronnie. Po pierwsze dlatego, że branie czyjejś strony to jawna faworyzacja, o której była już mowa wyżej. Po drugie obieranie konkretnej strony przekona Cię o racji tej osoby i będziesz usilnie dążyć do tego, aby ta osoba dowiodła swoich racji. Niechętnie zmienisz później stanowisko odnośnie konfliktu i będziesz uważał za swój sukces wygranie tej osoby. Pokojowe rozszywanie konfliktów jest bardzo ważne, ale nie pozwól, abyś stał się jego częścią. Agresja lidera nigdy nie działa dobrze na morale grupy!

Leave a reply