Kompresor w domowym garażu

0
215

Domowy warsztat warto wzbogacić o porządny kompresor, gdyż to pełne zalet narzędzie będzie nam służyć przez wiele lat, spełniając różne funkcje. Wybór odpowiedniego kompresora zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Sprawdźmy zatem, czym się kierować, by nasz wybór był naprawdę przemyślany.

Czym jest kompresor?

Kompresor nie jest niczym innym jak narzędziem, za którego pomocą użytkownik jest w stanie zwiększyć ciśnienia gazu (najczęściej powietrza), toteż jego inna nazwa brzmi sprężarka. Kompresor wygląda niezwykle niepozornie, a zwłaszcza jego lekkie domowe wersje. Za źródłem jego siły kryją się cylindry i tłoki. Ciśnienie mierzone w barach możemy regulować – zwykle skala mieści się w granicach sześciu do dziesięciu barów. To sprytne urządzenie doceniają majsterkowicze, znajdziemy je w garażach, w warsztatach pracy, w przemyśle, a nawet w gabinecie stomatologicznym.

Jak działa kompresor?

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje kompresorów i to one rzutują na sposób działania tego urządzenia:

  • Kompresor bezolejowy zasysa dowolny gaz do zbiornika z tłokiem, a tam następuje sprężenie gazu, które wprawia w ruch układ odpowiedzialny za działanie narzędzi pneumatycznych.
  • W przypadku kompresora olejowego tłoki muszą być olejowane, ponieważ są cięższe oraz pracują na wyższych obrotach. Tego typu maszyny znajdziemy w przemyśle.

Warto zaznaczyć, że zaletą kompresorów bezolejowych jest mniej skomplikowana konserwacja, brak emisji spalin, brak emisji iskier odpowiedzialnych za wybuch pożarów, lekkość i mobilność. W przypadku kompresorów olejowych warto wymienić wytrzymałość i wydajność (mogą pracować niemal bez przerwy), a także, wbrew pozorom, łatwą obsługę.

Do czego przydaje się kompresor?

Modele kompresorów bezolejowych takich jak kompresor airpress przydaje się przy oczyszczaniu innych narzędzi, pompowaniu kół w rowerach, motocyklach i samochodach, przy malowaniu dmuchaniu basenów, lakierowaniu i szlifowaniu, a także w gabinetach dentystycznych i przy farmaceutyce.

Modele kompresorów olejowych wykorzystujemy tam, gdzie potrzebne jest malowanie i lakierowanie, większe modele zaś znajdują zastosowane w przemyśle, gdyż posiadają większy zbiornik oraz są cięższe.

Z tego powodu wydaje się rzeczą oczywistą, że dla hobbystycznych i prostych prac w garażu i w domu warto zainwestować w kompresor bezolejowy. Łatwo go przenosić, jest lekki, ekologiczny oraz bezpieczny.

Gdzie kupować kompresory?

Tutaj mamy dwie możliwości, bo kupować możemy stacjonarnie, jak i przez internet. Jeśli posiadamy już jakąś wiedzę i doświadczenie w majsterkowaniu lub w pracach garażowych oraz wiemy, czego potrzebujemy, kompresor z powodzeniem zamówimy online, a w razie wątpliwości nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skontaktować się ze sklepem i dopytać o szczegóły.

Jeśli jednak nie czujemy się zbyt pewni w samodzielnym kupowaniu kompresora, zawsze możemy wybrać się do sklepu stacjonarnego, gdzie profesjonalna obsługa powinna udzielić nam pomocy i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Leave a reply