Generalny remont domu? Sprawdź, czy wymagana jest wymiana instalacji

0
119

Kupiłeś dom w wymarzonej okolicy z rynku wtórnego? Odziedziczyłeś wiekowy budynek w spadku? A może minęło już dobrych kilkanaście od czasów świetności Twojego domu? W każdym z takich przypadków potrzebny może okazać się remont generalny. Choć stanowi on duże wyzwanie, warto zacząć od starannego zaplanowania przebiegu prac. Najpierw zajmijmy się konstrukcyjnymi. Kiedy przyda się wymiana instalacji?

Gruntowne prace remontowe – na co zwrócić uwagę?

Kiedy już podejmiesz decyzję dotyczącą przeprowadzenia remontu, przychodzi czas przygotowań. Zanim określisz dokładny budżet i zatrudnisz sprawdzoną ekipę, zastanów się, jakie prace są konieczne, na które wystarczy Ci finansów, a jakie mogą jeszcze poczekać. Na tej podstawie uda Ci się lepiej określić koszty kolejnych działań.

Gdy ten etap będzie za Tobą, sprawdź też, jakie formalności powinny zostać dopełnione. Oprócz zgłoszenia samych prac remontowych może okazać się, że potrzebujesz jeszcze odpowiedniego pozwolenia. Warto zapoznać się z wszelkimi procedurami, aby uniknąć w przyszłości kłopotów. Przykładowo – przed wymianą instalacji elektrycznej nie jesteś zobligowany do dostarczenia dokumentów, ale jeśli chodzi już o instalację gazową, należy złożyć wniosek o pozwolenie, do którego dołączysz plan modernizacji.

Jak przeprowadzić modernizacje?

W zależności od tego, czy planujesz wymienić jedną, trzy czy wszystkie instalacje w domu, należy spodziewać się innego zakresu prac i czasu ich trwania. Im więcej zadań ekipa remontowa będzie miała do zrealizowania, tym cały proces stanie się dłuższy. Nie mniej pierwszym krokiem jest demontaż starych instalacji. Odpowiednie kwalifikacje są wymagane w większości przypadków, dlatego nie warto podejmować się tego wyzwania na własną rękę.

W wyborze odpowiednich materiałów przy wymianie instalacji również powinni pomóc doświadczeni specjaliści. To od ich decyzji, a przede wszystkim – sumiennego przeprowadzenia prac, będzie zależeć nie tylko sprawne funkcjonowanie mechanizmu, ale też bezpieczeństwo domowników. Do wyboru pozostają różne rozwiązania. Instalacje miedziane (przykłady poszczególnych części można sprawdzić między innymi na stronie https://mateomarket.pl/instalacje-miedziane,c1382.html) wykorzystywane są w systemach grzewczych czy przy elektryce, ale nie tylko. Z kolei instalacje stalowe można znaleźć w systemach wentylacyjnych, zaopatrzenia w wodę i kanalizacji.

Instalacje miedziane czy aluminiowe? Jakie się sprawdzą?

Aluminium jest często spotykane w instalacjach starszych domów. Wynika to z małych kosztów tego materiału, który jednocześnie nie wyróżnia się zbyt dużą trwałością. Z tego powodu często zostaje wymieniony na miedź. Jednak nie zawsze instalacje miedziane muszą zastąpić systemy aluminiowe. Przykładowo w instalacji elektrycznej wystarczy zwrócić uwagę na to, czy zastosowano przewody o większym przekroju, tzn. minimum 10 mm2. Natomiast zawsze powinieneś sprawdzić, czy spełnione zostały wymagane przepisy i normy bezpieczeństwa, w innym przypadku należy przeprowadzić modernizację z uwzględnieniem innego materiału.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Leave a reply