Kiedy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

0
334

Problem ze spłatą raty kredytowej w terminie powinien być dla nas sygnałem ostrzegawczym, że coś niedobrego zaczyna się dziać z naszymi zadłużeniami. O ile szukamy rozwiązania i próbujemy kontaktować się z bankiem lub inną instytucją finansową, która pożyczyła nam środki finansowe, jest jeszcze dla nas nadzieja. Problemy pojawią się, gdy w przypadku zwłoki wpadamy w kolejną spiralę zadłużenia, która pogorsza stan rzeczy. W takiej sytuacji należy pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt, który udzielany jest na poczet spłaty dotychczasowych zadłużeń. Dzięki niemu, zamiast kilku zobowiązań w różnych bankach, możemy skupić się na spłacie jednego zobowiązania. Kredyt konsolidacyjny możemy pokryć różne produkty bankowe: kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, zadłużenie na karcie kredytowej, a nawet kredyt ratalny na zakup sprzętu AGD. Celem kredytu konsolidacyjnego jest obniżenie wysokości miesięcznej, łącznej spłaty zadłużeń, a tym samym wydłużenie okresu spłaty kredytu. Ma to przynieść ulgę w comiesięcznych zobowiązaniach.

W jakim banku najlepiej wziąć kredyt

Kredyt konsolidacyjny jest oferowanych praktycznie przez każdy bank. Warto jednak się zastanowić w jakim baku najlepiej wziąć kredyt, ponieważ oferta jest zróżnicowana. Niektóre instytucje finansowe mogą zaoferować miesięczną ratę obniżoną nawet o połowę. Porównując wysokość raty kredytowej przy połączeniu zobowiązań na łączna kwotę 100 tysięcy złotych możemy zauważyć, że najbardziej przystępną ratę oferuje PKO BP oraz BNP Paribas. Rata kredytu wyniesie niespełna 1200 zł miesięczne przy oprocentowaniu 7,2%, zerowej prowizji oraz RRSO na poziomie 7,44%. Całkowity koszt kredytu w takim przypadku to nieco ponad 140 tysięcy przy założeniu, że rozłożymy spłatę na maksymalny okres 120 miesięcy.

Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt konsolidacyjny

Wybierając kredyt konsolidacyjny głównym celem jest ulga w miesięcznych zobowiązaniach. Jednak należy pamiętać, że nie zawsze dogodna oferta na rynku może być dla nas idealnym rozwiązaniem. Oferty banków różnią się. Na przykład Santander bank udziela kredytu konsolidacyjnego na oświadczenie, a to oznacza minimum formalności z naszej strony i brak konieczności oczekiwania na wystawienie zaświadczenia do banku przez pracodawcę. Zwróć uwagę na wysokość prowizji. Niektóre banki nakładają ją odgórnie. W innych, w zależności od aktualnej promocji może ona wynieść nawet 0%, a niekiedy może być ustalana indywidualnie. Warto negocjować!

Koniecznie zwróć uwagę na ubezpieczenie kredytu. Niektóre banki automatycznie wliczają je do raty kredytu. W wielu instytucjach finansowych istnieje możliwość rezygnacji z dodatkowego ubezpieczenia, a tym samym zmniejszenia kosztów kredytu. Warto jednak przemyśleć rezygnację, ponieważ dodatkowe ubezpieczenie jest dla nas zabezpieczeniem na wypadek utraty pracy oraz m.in. poważnego zachorowania.

Gdzie porównać oferty kredytów hipotecznych?

Powstało wiele portali internetowych prezentujących aktualną wysokość rat oferowanych przez banki. Warto porównać ranking kredytów konsolidacyjnych. Umożliwiają to między innymi Kredytomat, Bankier, 17 banków czy Totalmoney.  W porównywarkach kredytów znajdziesz informacje dotyczące wysokości raty kredytu obliczonej na podstawie kwoty początkowej oraz długości okresu kredytowania. Porównasz wysokość oprocentowania, prowizji, a także możesz sprawdzić czy aktualnie dany bank ma dla klientów ofertę promocyjną. Zdarzają się promocje, które poza konsolidacją oferują dodatkowo gotówką na dowolny cel.

Sam wybierasz, co konsolidujesz

Udzielenie kredytu konsolidacyjnego w dalszym ciągu uzależnione jest od zdolności kredytowej, więc nie warto czekać na sytuację podbramkową i pojawienie się złej historii kredytowej w BIK. Tym bardziej, że mamy wybór. Nie musimy konsolidować wszystkich posiadanych przez nas zobowiązań. Możemy połączyć tylko te, które najbardziej obciążają nasz portfel. Po zredukowaniu części zobowiązań zawsze możemy dokonać wcześniejszej częściowej lub całkowitej spłaty kredytu, co skróci okres kredytowania i wysokość naliczonych odsetek.

Leave a reply