farba na blachę

Malowanie dachu z blachy – preparaty, farba na blachę i narzędzia, które będą niezbędne

0
370

Malowanie blachy nie jest tak proste, jak mogłoby się do wydawać. Wszystko z uwagi na konieczność zastosowania m.in. odpowiedniej farby na blachę. Istotny jest również sposób malowania, panujące na dworze warunki atmosferyczne oraz inne czynniki. Jak w takim razie skutecznie malować dach z blachy? Podpowiadamy wszystko, co musisz wiedzieć!

Czym malować dach z blachy?

Wiele osób pewnie nie zastanowiłoby się, czym pomalować dach. A to duży błąd. Wybór odpowiedniego narzędzia malarskiego jest tak samo istotny, jak decyzja o tym, którą farbę na blachę wybrać.

Do malowania blachy warto wybrać jednej z trzech metod malarskich. W tym celu należy wybrać:

  1. Pędzel – najlepiej szeroki, z długim włosiem; malowanie przy użyciu pędzla jest czasochłonne, zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z dachem o bardzo dużej powierzchni. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość docierania do trudno dostępnych miejsc. Pędzle można zmieniać, malując przestrzeń pod blachą czy wokół komina.
  2. Wałek – to rozwiązanie, które pozwala na równomierne rozprowadzanie farby na blachę. Sprawdza się w sytuacji, gdy dach ma gładką, równą powierzchnię – w innych przypadkach znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wspomniany wcześniej pędzel.
  3. Malowanie natryskowe – to najszybsza i najłatwiejsza metoda malowania dachu z blachy. Jest też najbardziej precyzyjna. Warto postawić na malowanie natryskowe zwłaszcza w obliczu niepewnej pogody (np. podczas wiosennej renowacji dachu), jak i wtedy, gdy blacha ma bardzo dużą powierzchnię i malowanie pędzlem lub wałkiem byłoby po prostu czasochłonne.

Farba na blachę – jak wybrać?

Wybór farby do malowania blachy nie może być przypadkowy! Wchodząc, np. do marketu budowlanego nie należy brać pierwszej z brzegu emalii. Warto zastanowić się nad tym, jakie cechy ma dobra farba na blachę.

Na co zwrócić uwagę wybierając preparat do malowania dachu? Przede wszystkim, farba na blachę powinna mieć:

  • Dużą odporność na działanie wody – blacha bardzo łatwo koroduje, a dach jest wystawiony na różne, często skrajne warunki atmosferyczne. Im lepsza jakościowo farba, tym dłużej będzie chronić blachę przed rdzą.
  • Doskonałą wytrzymałość mechaniczną – dach jest narażony na uderzenia gradu, silne podmuchy wiatru, spadające gałęzie; dobra farba na blachę powinna być elastyczna, nie pękać i nie ulegać szybkiemu zniszczeniu.
  • Uniwersalne zastosowanie – dzięki temu raz zakupiona farba na blachę posłuży nie tylko do pomalowania dachu, ale również innych ocynkowanych elementów w domu lub obejściu. Farba na blachę powinna sprawdzić się także podczas malowania rynien, parapetów, powierzchni miedzianych, ogrodzeń i wszelkich innych elementów z blachy.

Malowanie dachu z blachy – krok po kroku

O czym należy pamiętać malując blachę? Liczą się pewne reguły, co do których warto się stosować, by malowanie przebiegło sprawnie, a efekt szczelnej powłoki pozostał na dłużej. Dzięki temu nie będzie konieczności wtórnego malowania w krótkim czasie.

Przygotowanie nawierzchni do malowania

Każda powierzchnia z blachy powinna być odpowiednio oczyszczona i przygotowana przed powtórnym malowaniem. Warto umyć i odtłuścić blachę – to proces bardzo czasochłonny, ale jeśli się go pominie, farba nie będzie odpowiedniego przylegać do blachy.

Jak przygotować nawierzchnię przed pomalowaniem? Zacznij od oczyszczenia dachu – możesz do tego użyć szczotek, skrobaków czy szlifierki. Pozbądź się poprzedniej farby do blachy! Umyj powierzchnię przy pomocy, np. myjki ciśnieniowej.

Następnym krokiem jest odtłuszczenie dachu – pozwoli to usunąć wszystkie drobne zanieczyszczenia, jak mech, przywarte do blachy pyłki, osady z oleju czy smogu.

Szybkie malowanie dachu – jak to zrobić?

Malowanie dachu może być przyjemne, jeśli wcześniej wybierzesz wysokojakościową, szybkoschnącą farbę. Pamiętaj, że impregnacja dachu powinna przebiegać w bezdeszczowy, najlepiej bezwietrzny dzień. Najszybciej dach pomalujesz używając natrysku. Agregat sprawdza się zwłaszcza na dużych powierzchniach lub stromych dachach. Najlepiej jest nakładać 2-3 warstwy gruntoemalii do dachu, przy czym pomiędzy każdą z warstw należy zachować min. godzinny odstęp.

Leave a reply