Sposoby na bezsenność. Poznaj sprawdzone metody

0
180

Bezsenność jest stanem, w którym chory przewlekle skarży się na trudności z zasypianiem, niewystarczającą długość i jakość snu. Oznaczać to może zarówno niemożność zapadnięcia w sen, jak i wybudzenia nocne lub zbyt wczesne budzenie się nad ranem bez możliwości ponownego zaśnięcia.

Bezsenność przewlekła prowadzi to obniżenia jakości życia, w szczególności zdolności uczenia się i koncentracji, spadku sprawności fizycznej, utrzymania prawidłowej wagi. Bezsenność może być zarówno przyczyną jak i skutkiem depresji.

Powody bezsenności

Szukając przyczyn bezsenności należy wykluczyć w pierwszej kolejności choroby neurologiczne. Jeśli bezsenność nie jest skutkiem bólu, problemów z oddychaniem czy kołatania serca, można wykluczyć też astmę oraz choroby kardiologiczne (które są częstą przyczyną bezsenności). Jeśli przed wystąpieniem bezsenności nie zauważono długotrwałego obniżenia nastroju, osłabienia, braku chęci do życia i motywacji do codziennych czynności – można wykluczyć również depresję. Niemniej każdy przypadek bezsenności warto skonsultować z psychologiem.

W przypadku bezsenności warto zbadać poziom witamin z grupy B oraz D, niedobory tych składników mogą skutkować kłopotami ze snem. Częstą przyczyną bezsenności jest niedobór wydzielania melatoniny. Melatonina to hormon wytwarzany przez szyszynkę, który jest odpowiedzialny za regulację rytmu dobowego u ludzi. Ilość wydzielanej melatoniny spada z wiekiem, szczególnie po 40 roku życia. Jednak wpływ na jej wydzielanie mają również: tryb życia, stres oraz korzystanie w ekranów urządzeń mobilnych w godzinach nocnych. Ogromna większość pacjentów cierpi na bezsenność z powodu stresu i spowodowanych przez niego zaburzeń wydzielania melatoniny.

Sposoby na bezsenność

Ponieważ to stres i nieprawidłowy tryb życia są najczęściej spotykanymi przyczynami bezsenności, oczywistym jest, że walka z bezsennymi nocami musi się zacząć od zmiany trybu życia. Po pierwsze regulacja zwyczajów: wprowadzić należy stałe pory odpoczynku nocnego – zarówno kładzenia się spać jak i pobudki. Czas przed nocnym wypoczynkiem powinien być wolny od stresu, pracy, korzystania z komputera, tabletu czy telefonu komórkowego. Ten czas powinien być wykorzystany na relaks i wyciszenie umysłu oraz ciała. Doskonałą metodą na wyciszenie i obniżenie napięcia jest sport. Decydując się na aktywność fizyczną wieczorem najlepiej wybrać łagodne formy ruchu: spacer, jogging, marszobiegi, joga, stretching. Zbyt forsowne ćwiczenia wieczorem mogą mieć skutek odwrotny od zamierzonego. Joga doskonale poprawia ukrwienie całego ciała, a połączona z ćwiczeniami oddechowymi lub medytacją potrafi być doskonałą terapia na bezsenność. Warto dodać, że wśród pozycji jogi znajdziemy asany, które ułatwiają zasypianie Są to: Uttanasana, Prasaritta Padottanasana, Adho Mukha Svanasaa, Pascimottanasana.

Hydtroterapia na bezsenność

Lecznicza moc wody i jej kojący wpływ na ludzki organizm znana jest od czasów starożytnych i warto włączyć hydroterapię (więcej na temat hydroterapii czytaj w artykule: https://swiatkneippa.pl/wodne-espresso-czyli-hydroterapia/) do leczenia bezsenności. Możemy ograniczyć się do relaksującej kąpieli w wannie, ale warto wypróbować regularne korzystanie z basenów solankowych, najlepiej z hydromasażem. Takie SPA to masaż całego ciała, która wycisza, uspokaja i likwiduje napięcia oraz rozluźnia punkty spustowe, które są źródłem napięcia i bólu w plecach, biodrach czy obręczy barkowej. Jeśli odczuwamy napięcie w konkretnym miejscu: na głowie, karku czy plecach, warto stosować hydroterapię właśnie w tym miejscu, punktowo. Mocny strumień ciepłej wody potraktujmy jako przyrząd do masażu. Po kilku takich sesjach z pewnością napięcie się zmniejszy.

Aby skutecznie walczyć z bezsennością należy działać wielotorowo Po wykluczeniu przyczyn somatycznych, warto pochylić się nad własną kondycją psychiczną i poświęcić jej nieco uwagi.

Leave a reply