Uzdatnianie wody w domu. Czy warto uzdatniać wodę? Czy lepiej jest wodę filtrować czy zmiękczać?

0
295

Uzdatniona woda jest bardziej wydajna dla urządzeń domowych, które mają z nią kontakt. Właściwe uzdatnianie wody w domu może również zapobiec wielu problemom dermatologicznym. Dlaczego warto uzdatniać wodę w domu? Co to jest? Jakie są najlepsze urządzenia do uzdatniania wody?

Problem z jakością wody w domach

Często trudno jest znaleźć w naszych domach wodę, która jest bezpieczna i czysta. Jest to problem, który może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, wyposażenie i jakość życia. Woda ma wiele wpływów na funkcjonowanie urządzeń domowych, instalacji, a także na naszą skórę i włosy.

Twardość jest najczęstszym problemem jakościowym w wodzie wodociągowej. Wynika to z faktu, że jest ona dostarczana w postaci uzdatnionej przez gminę. Wynika to z wysokiego poziomu soli wapnia i magnezu. Często występuje również chlor, który może powodować, że woda ma jeszcze gorszy smak i zapach. Z drugiej strony, woda ze studni musi być uzdatniana, aby była bezpieczna. Nieuzdatniona woda ze studni może zawierać duże ilości żelaza, manganu, amoniaku lub innych substancji organicznych. Zarówno woda z kranu, jak i woda ze studni może wymagać filtrowania i zmiękczania.

Problem twardej wody występuje niemal wszędzie w Polsce. Jak możemy rozpoznać, że mamy twardą wodę?

  • Osad z kamienia na armaturze i instalacjach sanitarnych może być trudny do usunięcia.
  • Rosną rachunki za ogrzewanie, ponieważ urządzenia grzewcze tracą wydajność.
  • Ubrania po praniu mogą stać się sztywne. Aby je zmiękczyć, potrzebne są zmiękczacze.
  • Brązowe osady można znaleźć na powierzchniach ścianek filiżanek do herbaty i kubków.
  • Chemiczne środki czyszczące i piorące są coraz bardziej popularne.
  • Problemy skórne mogą wystąpić, gdy skóra staje się sucha i swędząca.
  • Osady wapienne i kamienne są powszechne w urządzeniach domowych, które mają kontakt z wodą.

Jaki jest wpływ twardej wody?

Twarda woda zawiera duże ilości soli wapnia i magnezu. To właśnie te składniki powodują, że twarda woda ma szkodliwy wpływ na dom i użytkowników. Twarda woda:

  • Osad wapnia tworzy się w bojlerze lub podgrzewaczu wody przy temperaturze nieco powyżej 40 stopni Celsjusza. Jednolity osad wapienny, o grubości około 2 mm, może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 25%. Należy się również spodziewać częstych awarii urządzenia grzewczego.
  • Uszkodzenia instalacji hydraulicznej – osady mineralne w rurach stopniowo zmniejszają ich światło. Rury korodują szybciej, gdy spada ciśnienie w instalacji.
  • Egzema i sucha skóra – to możliwe przyczyny problemów skórnych.
  • Włosy stają się suche, matowe i pozbawione objętości.
  • Pranie ubrań może powodować uszkodzenia – osady detergentów i twarda woda nie są odpowiednio wypłukiwane, co powoduje, że ubrania tracą kolor, stają się sztywniejsze i szybciej ulegają zniszczeniu.
  • Uszkodzenia urządzeń gospodarstwa domowego – zmywarki, pralki, ekspresu do kawy, czajnika elektrycznego. W urządzeniach tych osadza się kamień.

Domowe uzdatnianie wody – zmiękczanie

Najlepszym sposobem jest zmiękczanie twardej wody w domu. Istnieje wiele rodzajów zmiękczaczy, które mogą być używane do uzdatniania twardej wody. Urządzenia te są przeznaczone do użytku domowego i mają za zadanie usuwać z wody jony wapnia i magnezu. To nadaje jej twardość. Miękka woda jest doskonałym rozpuszczalnikiem. Miękka woda jest kompatybilna ze wszystkimi detergentami, środkami czyszczącymi i kosmetykami. Oznacza to, że można używać jej mniej. Zmiękczona woda jest bezpieczna do picia, ponieważ zawartość sodu nie przekracza dopuszczalnego poziomu dla wody pitnej. Spożywanie 3 litrów wody zmiękczonej dziennie dostarcza organizmowi 344,4 mg sodu, co odpowiada 0,87 g stołowej soli morskiej. Jest to przykład pokazujący, ile sodu znajduje się w kromce chleba. Miękka woda nie jest słona – to mit.

Do czego służy zmiękczacz wody?

Zmiękczanie wody, tzn. w komorze wymiany jonowej kationy wapnia i magnezu są zastępowane jonami sodu. Podczas poboru wody jest ona zmiękczana na bieżąco.

Sprawdź ranking zmiękczaczy do wody na stronie https://rankingzmiekczaczy.pl/ranking,ranking-zmiekczaczy-do-wody.html

Uzdatnianie wody – filtrowanie i zmiękczanie

Kompleksowe uzdatnianie wody obejmuje zarówno zmiękczanie wody, jak i jej filtrowanie. Są to jednak dwa odrębne procesy, które są zazwyczaj wykonywane przez dwa różne urządzenia. Zmiękczacz wody usuwa z wody wapń i magnez. Filtracja wody usuwa z niej chlor, substancje chemiczne i inne zanieczyszczenia. Odbywa się to za pomocą urządzeń takich jak filtry węglowe, filtry mikrobiologiczne i filtry mechaniczne.

Wodę z wodociągów można uzdatnić i doprowadzić do stanu zdatnego do picia. Jednak często jest ona trudna do picia. W takiej sytuacji najlepiej jest użyć zmiękczacza. Przed podjęciem decyzji o wyborze urządzenia do uzdatniania wody należy sprawdzić jakość wody w sieci wodociągowej i wody pochodzącej ze studni.

Uzdatnianie wody – zmiękczanie i filtracja w jednym urządzeniu

Dostępne są urządzenia do uzdatniania wody, które łączą zmiękczanie z filtracją. Mogą one być wyposażone w węgiel aktywny lub żywicę jonowymienną. Węgiel aktywny filtruje wodę wpływającą do urządzenia, usuwając między innymi związki chloru. Następnie woda przepływa przez żywicę jonowymienną, która zmiękcza ją.

W ten sposób uzyskuje się wodę najwyższej jakości. Nie trzeba już wybierać między miękką a czystą wodą. Teraz możesz mieć wodę o wszystkich tych właściwościach z jednego urządzenia.

Leave a reply