Detoks alkoholowy — skuteczny sposób na odtrucie organizmu

0
167

Ciągi alkoholowe są często nieodłącznym elementem życia osób zmagających się z tym uzależnieniem. Regularne picie może prowadzić do wielu zniszczeń w organizmie. Podjęcie się detoksu alkoholowego okaże się zatem bezpiecznym i dobrym rozwiązaniem. Jak się do tego przygotować?

Czym jest detoks alkoholowy?

Detoks to inaczej odtrucie organizmu ze szkodliwych dla niego substancji. Proces ten umożliwia usunięcie toksycznych związków z krwioobiegu zarówno dostarczonych, jak i powstałych w wyniku spożywania alkoholu etylowego. Wykorzystuje się go także w celu uzupełnienia niedoboru elektrolitów. W trakcie tego zabiegu pacjent dożylnie dostaje niezbędne substancji, w tym sole mineralne czy witaminy. Detoks alkoholowy może być nieprzyjemnym uczuciem dla samego uzależnionego ze względu na objawy odstawienia, jednak w ostateczności pozwala na szybszy powrót do normalności i spowolnienie i zatrzymanie rozwijających się skutków nałogu.

Na czym polega proces detoksykacji alkoholowej?

Aby zrozumieć proces detoksykacji, najpierw trzeba zwrócić uwagę na jej cel. W działaniu tym dąży się do przerwania ciągu alkoholowego oraz złagodzenia coraz częściej widocznych objawów zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Warto pamiętać, że osoba chora wcale nie musi ich odczuwać, a przynajmniej nie zdaje sobie sprawy z ich wpływu na ciało i zachowania. W trakcie leczenia alkoholizmu pacjent otrzymuje elektrolity, sole mineralne oraz witaminy w postaci kroplówki. Ponadto lekarze cały czas monitorują skład krwi oraz reakcje organizmu na określone substancje. Ze względu na tak istotny udział lekarzy dobrym wyjściem jest zdecydowanie się na ośrodek leczenia uzależnień Kraków, jako miejsce przeprowadzenia detoksykacji.

Zespół abstynencji — jak wygląda?

Długotrwałe spożywanie jakichkolwiek substancji uzależniających jest niezwykle szkodliwe dla organizmu. Również w przypadku alkoholizmu może to prowadzić do zespołu abstynencji. Pierwsze jego objawy są zauważalne niedługo po odstawieniu czynnika będącego przyczyną problemów. Są to symptomy zarówno fizyczne, jak i psychiczne, w tym:

  • zaburzenia w rytmie snu;
  • rozdrażnienie;
  • napady lękowe;
  • nadmierna agresja;
  • omamy;
  • wymioty;
  • bóle głowy.

W momencie pojawienia się tych objawów zazwyczaj chory chce się poddać i wrócić do nałogu. Z tego powodu ważna jest opieka lekarzy specjalizujących się w tej dziedzinie, którzy odpowiednio zabezpieczą środowisko pacjenta oraz postarają się w najbardziej możliwym stopniu o złagodzenie skutków detoksykacji.

Czy szybki detoks alkoholowy to dobre wyjście?

Odtrucie organizmu w krótkim czasie jest marzeniem wielu uzależnionych dążących do poprawy. Niestety błyskawiczny proces detoksu alkoholowego nie jest możliwy, gdyż jego skuteczność wiąże się ściśle z okresem jego trwania. Powinien on obejmować minimum 7 dni, jednak zdarza się, że z diagnozy i stanu pacjenta to się wydłuży o kilka kolejnych dób. Warto pamiętać, że leczenie alkoholizmu nie będzie skuteczne, jeżeli chory sam nie wykaże chęci wyzdrowienia i powrotu do normalności.

Leave a reply