Drewniane żaluzje, czyli pokój z widokiem na okno

0
206

W ostatnich latach drewno powróciło do łask i wnętrz. Ten naturalny materiał właściwie nigdy nie zniknął z naszych domów, a jeśli nawet, to tylko po to, by pojawić się w zupełnie nowej odsłonie. Były, zatem drewniane boazerie na ścianach, były skrzynie i komódki. Nastał czas drewnianych żaluzji, zwanych też roletami.

Naturalna ochrona przed słońcem

Drewniane żaluzje nie bez powodu zagościły na dłużej w modzie wnętrzarskiej. Taki sposób aranżacji okna jest praktyczny, funkcjonalny i estetyczny. Jedną z ich największych wizualnych zalet jest to, że pasują do każdego stylu. Idealnie wkomponują się w nowoczesne wnętrze, jak i utrzymane w stylu rustykalnym lub retro. Potrafią świetnie podkreślić klimat każdego pomieszczenia, bez względu na jego przeznaczenie. Ponadto doskonale spełniają swoją rolę, czyli ochronę przed światłem słonecznym.

Drewno nagrzewa się wolniej niż inne materiały, co znaczenie zwiększa skuteczność takiej ochrony. Wygodny system pozwala na dowolną regulację przepuszczalności światła, jest prosty w montażu i obsłudze. Inną zaletą drewnianych żaluzji jest łatwość w utrzymaniu czystości. Wystarczy użyć ściągaczki do kurzu, a raz na jakiś czas ściereczki, suchej lub z preparatem do pielęgnacji drewna. Należy jednak pamiętać, że mróz, słońce i wilgoć nie pozostają bez wpływu na drewno. Dlatego warto przemyśleć, gdzie najlepiej umieścić drewniane żaluzje.

Rodzaje żaluzji – materiał, wymiar, montaż

Żaluzje drewniane mogą różnić się od siebie, między innymi materiałem użytym do ich produkcji. Niektóre wykonane są z drewna litego, inne z surowców łączonych. Najpopularniejszym drewnem do wyrobu żaluzji jest buk, lipa, dąb i sosna. Żaluzje mogą występować w podstawowej formie ułożenia lameli, jak też w systemie „dzień-noc”. Te ostatnie umożliwiają ustawienie listew tak, aby się mijały lub nachodziły na siebie.  Innym podziałem rodzajów żaluzji jest ich wielkość i sposób montażu.

Istotną rolę odgrywają wymiary lameli, czyli listewek. Mogą one występować w wielu rozmiarach, między innymi o szerokości 25, 35, 50 lub 60 mm. Małe lamele nie będą wyglądać korzystnie na dużych oknach i na odwrót. Przede wszystkim jednak rozmiar listewek wiąże się ze sposobem montażu. Szerokości lameli poniżej 35 mm pozwala na ich instalację bezpośrednio na ramie okna. Szersze modele potrzebują podparcia, a więc powinny być montowane do ściany pod sufitem.

Stylowo i swojsko, czyli uniwersalność drewna

Miłośnicy ekologii wiedzą jak ważne jest otaczanie się naturalnymi surowcami. Bliskość drewna ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Drewno uspokaja, wycisza, jest piękne i ponadczasowe. Drewniane żaluzje dodadzą stylu i prestiżu każdemu pomieszczeniu, jednocześnie stanowiąc swojski element wystroju.

Mogą być jedyną dekoracją okna, ale też świetnie sprawdzą się w towarzystwie delikatnych zasłon. Drewno dobrze komponuje się z kolorami ziemi; brązem, zielenią, czerwienią itp., Tak naprawdę jednak pasuje do mebli o różnej fakturze i kolorze. Stanowi zgrany duet ze szkłem albo metalem, ale też z cegłą i betonem. Żaluzje z drewna ocieplają wnętrze, łagodzą krzykliwe dodatki.

Wspaniale zaprezentują się w salonie, sypialni lub gabinecie. Chętnie też wykorzystywane są w kuchni i łazience, jednak nie należy ich narażać na bezpośredni kontakt z wodą. Drewno jest naturalnym materiałem, który pod wpływem wilgoci i niekorzystnych warunków atmosferycznych może ulec zniszczeniu. Z tego też powodu nie jest zalecane montowanie żaluzji drewnianych na zewnątrz.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

Leave a reply