Trądzik grudkowy – co to jest i jak się go pozbyć?

0
172

Trądzik jest problemem, który dotyka zarówno nastolatków, jak i osoby dorosłe. Jedną z jego najbardziej uciążliwych odmian jest trądzik grudkowy, objawiający się przede wszystkim bolącymi, twardymi grudkami. Dowiedz się, jak dokładnie odróżnić trądzik grudkowy, co go powoduje i jak go skutecznie leczyć.

Jak rozpoznać trądzik grudkowy?

Trądzik grudkowy to jedna z odmian trądziku pospolitego. Nazywany jest również trądzikiem podskórnym. Charakteryzuje się występowaniem grudek i zaskórników, które powstają na skutek zwiększonej produkcji łoju przez gruczoły łojowe. 

Grudki są wyczuwalne podczas dotyku i widoczne  gołym okiem. Zwykle pojawiają się w strefie T, czyli na czole, nosie oraz brodzie. Wysypka powoduje dyskomfort i niekorzystnie wpływa na samopoczucie. 

Rodzaje trądziku grudkowego

Trądzik grudkowy dzielony jest na podrodzaje:

  • Trądzik grudkowo-krostkowy

Grudkom towarzyszą krostki z widocznym ropnym rdzeniem. Są to zaropiałe zmiany grudkowe.

  • Trądzik grudkowo-zaskórnikowy

Oprócz grudek na skórze występują zaskórniki w postaci lekko żółtych lub czarnych kropek.

Przyczyny powstawania trądziku grudkowego

W przypadku nastolatków trądzik powstaje w efekcie gwałtownego wzrostu poziomu hormonów. Następuje wtedy nadprodukcja sebum wytwarzanego przez gruczoły łojowe. Pojawiają się również nieprawidłowości w złuszczaniu naskórka. Dodatkowym czynnikiem, prowadzącym do zatkania kanalików łojowych i pojawienia się grudek, zaskórników i guzków jest kurz i pył z otoczenia. 

Namnażające się pod skórą bakterie prowadzą do powstania stanów zapalnych, które są bolesne, nieestetyczne i powodują duży dyskomfort.

U osób dorosłych wśród przyczyn powstawania trądziku grudkowego wymienia się nieodpowiednią pielęgnację, stres, przemęczenie, nieregularny tryb życia, złą dietę, picie alkoholu i palenie papierosów oraz zmiany hormonalne, również te towarzyszące ciąży i menstruacji. 

Jak leczyć trądzik grudkowy?

Z trądzikiem grudkowym można się uporać. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza dermatologa, który dobierze indywidualną kurację. Niezmiernie ważne jest również przestrzeganie zasad odpowiedniej pielęgnacji i higieny skóry twarzy, a także zadbanie o zdrowy styl życia. 

Skonsultuj się z dermatologiem

Każda skóra jest inna. Trądzik może być wywołany przez bardzo zróżnicowane czynniki. Dlatego bardzo ważna jest wizyta u lekarza dermatologa i dobranie indywidualnej kuracji. Niezbędne mogą okazać się także odpowiednie leki, które pomogą uporać się z uciążliwym problemem.

Zadbaj o właściwą pielęgnację

Cerę należy oczyszczać za pomocą właściwie skomponowanych kosmetyków. Nie powinny one zawierać mocno wysuszających składników i alkoholu. Mogą bowiem jeszcze bardziej pobudzić gruczoły łojowe do działania. 

Bardzo ważne jest regularne oczyszczanie skóry trądzikowej – rano i wieczorem. Nie można zapominać o tonizacji skóry i złuszczaniu martwego naskórka. 

Nie podrażniaj skóry

Choć wypryski na skórze mogą być bardzo uciążliwe, to w żadnym razie nie można ich wyciskać i podrażniać. Może to powodować rozprzestrzenianie się zmian i powstawanie blizn oraz przebarwień. 

Postaw na zdrowy styl życia

Istotnym elementem walki o zdrową skórę jest odpowiednia dieta i styl życia. Trądzik bardzo często nasila się po słonych i słodkich potrawach. Na jego widoczność mają też wpływ papierosy i alkohol. Warto ponadto zadbać o jakość snu i relaks. 

Trądzik grudkowy może być uciążliwą dolegliwością, która mocno wpływa na samopoczucie i pewność siebie. Jeśli jednak kompleksowo zadba się o skórę i odpowiednio zdiagnozuje przyczyny problemu, uporanie się z kłopotliwym problemem nie powinno być trudne. 

Leave a reply