Pisanie listów – czy ta tradycja jeszcze powróci?

0
119

Jeszcze sto lat temu list był najważniejszym narzędziem do komunikacji na odległość. Listy były pisane przez ludzi sobie bliskich, były świadectwem ich uczuć, minionych zdarzeń oraz świata, który ich otaczał. Pamiątki te przetrwały niejednokrotnie do dzisiejszych czasów. Dziś list kojarzy nam się jedynie z pismami urzędowymi, które dostarczane są masowo do adresatów. Nie ma w nich już dawnej magii, emocji towarzyszących oczekiwaniu na wieści. Może jednak tradycja pisania listów powróci w świecie Internetu?

Szybka informacja – zalety i wady

Z jednej strony szybki dostęp do informacji i możliwość przekazania najbliższym wiadomości w przeciągu ułamka sekundy to błogosławieństwo – tak łatwo jest poprosić o dokupienie dodatkowych artykułów spożywczych lub opowiedzieć o śmiesznym lub smutnym zdarzeniu. Z drugiej strony przez szybkość i nieograniczoną ilość wiadomości, jaką można wysłać, mało kto dba już o styl swojej wypowiedzi, lub tak naprawdę zastanawia się nad tym, co ma do powiedzenia.

Bezsensowny potok słów

Gdybyśmy musieli nadal przekazywać wiadomości za pomocą listów, zanim wzięlibyśmy w dłoń pióro parker, trzy razy zastanowili byśmy się, co mamy do powiedzenia. Niestety, kiedy piszemy wiadomości przez telefon, nikt nie zastanawia się nad doborem słów czy ich limitem. Po prostu… Piszemy. To, co nam przyjdzie do głowy. Chyba każdy spotkał się z sytuacją, kiedy przez brak zastanowienia nad słowami, których używa, uraził bliską osobę. Można tego uniknąć – wystarczy tylko trochę zwolnić.

Wszystko ma swoją cenę…

Cena wysłania listu na poczcie, ze względu na rzadkość ich pisania, coraz bardziej wzrasta. Z jednej strony może to odstraszać potencjalnych klientów – z drugiej strony jednak można potraktować wyższą cenę jako oznakę ekskluzywności tego towaru. Osoba, która napisała do kogoś bliskiego list, musiała znaleźć na to czas, zastanowić się, co ma do powiedzenia, a także zapłacić za to odpowiednią cenę. Tak więc może częściej za pióro parker będą sięgały osoby szukające w życiu czegoś wyjątkowego.

Jak pisać listy w XXI wieku?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, w jaki sposób w ogóle zabrać się za napisanie listu. Przede wszystkim – powinno się napisać go ręcznie. Używanie pióra parker zamiast klawiatury komputera jest oznaką szacunku dla adresata.

W Internecie można znaleźć wiele gotowych wzorów listów – można skorzystać z nich i przerobić szablon do swoich potrzeb. Pierwsze próby z pewnością będą ciężkie, ale z czasem coraz łatwiej będzie przelewać myśli na papier.

Wymiana listów z bliską osobą

Doskonałym pomysłem jest wymiana listów z bliską osobą – ukochanym lub przyjaciółmi. Oczywiście w dzisiejszych czasach nie będzie to już jedyna forma komunikacji. Listy mogą posłużyć jednak do wyrażania głębszych przemyśleń i uczuć, co pogłębi relację i ułatwi komunikację. Wiele par umawia się, że raz w tygodniu partnerzy znajdą tyle czasu, aby wziąć do ręki pióro parker napisać kilka słów o swoich emocjach.

Wymiana listów – świetny sposób żeby poznać nowych przyjaciół

W Internecie jest mnóstwo ogłoszeń o osobach, które chcą wymieniać listy z innymi Internautami. Jest to bardzo dobry sposób, aby poznać nowych, fascynujących ludzi. Dodatkowo relacja oparta na pisaniu listów często wkracza na nowy poziom – jest głębsza i trwalsza.

Postaw na kreatywność!

W czasach, kiedy list nie jest już podstawową formą komunikacji, może być pięknym dziełem sztuki, które poprzez kreatywność autora pokaże jego emocje i myśli. W listach można zamieszczać własne rysunki, ozdabiając w ten sposób tekst. Dodatkowo sam charakter pisma mówi wiele o stanie autora podczas pisania listu odręcznie za pomocą pióra parker.

Na jakim papierze pisać listy?

Oczywiście można w tym celu użyć zwyczajnego pióra parker i białej kartki. Można jednak również upiększyć powstający list i napisać go na eleganckiej papeterii. Jest to zadrukowany w konkretne wzory, kolorowy papier do pisania listów, do którego dołączona jest zazwyczaj pasująca koperta. Użycie takiego pięknego papieru świadczy o szacunku do odbiorcy listu.

Tradycja, którą warto kultywować

Pisanie listów jest z pewnością tradycją z minionych czasów. Jednak może wiele nauczyć nas o sobie samych i pogłębić nasze relacje z bliskimi. Z tego względu warto ją kultywować.

Leave a reply