Jak wziąć kredyt na zakup działki?

0
216

Budowa własnego domu, choćby letniskowego, to po ostatnich wydarzeniach marzenie wielu z nas. Pamiętajmy tylko, że to kosztowna inwestycja, a pierwszym krokiem do realizacji celu musi być wybór i zakup właściwej działki. Sfinansowanie tego zakupu niekoniecznie będzie proste. Wiele zależy od typu nieruchomości.

Rodzaje działek

Najpopularniejszy typ działki, na którą bez żadnego problemu otrzymamy kredyt to działka budowlana. W założeniu jest ona dedykowana budowie domu jednorodzinnego, musi mieć dostęp do drogi publicznej i przyłącza mediów, a przynajmniej możliwość wykonania ich bez żadnych formalnych przeszkód. To także najdroższy typ nieruchomości. Zdecydowanie tańsza, a równie atrakcyjna powinna być działka siedliskowa czy rolno- siedliskowa. To teren, który nie może być większy niż 1,5 ha, a zlokalizowany jest na terenie użytkowanym rolniczo. Takie siedlisko może już mieć określone budynki gospodarcze czy na przykład niewielki sad. Warto rozważyć zakup, jeśli poszukujemy letniska do rekreacji i wypoczynku. Po ostatnich zmianach przepisów możemy także sięgnąć po działkę rolną. Tyle tylko, że jeśli sami nie jesteśmy rolnikiem, działka nie może być większa niż 3000 metrów. Nie ma za to żadnych zastrzeżeń, dotyczących ilości tego typu działek, które możemy posiadać. Istotny jest rozmiar pojedynczej, a nie ogólna ilość, która jest w naszym zasobie.

Kredyt

Niestety, na działkę rolną raczej nie dostaniemy kredytu. Banków nie interesuje ten typ transakcji i tylko nieliczne z nich i to na ściśle określonych warunkach pomogą nam w sfinansowaniu inwestycji. Najprościej będzie ustanowić hipotekę na innej nieruchomości i w ten sposób uzyskać środki. Zdecydowanie łatwiej dostać kredyt na siedlisko czy ziemię budowalną. Nie ma problemu także wówczas, jeśli zdecydujemy się jednocześnie sięgnąć po kredyt na ziemię oraz budowę domu.

Dokumenty

Poza niejako oczywistą dokumentacją dotyczącą naszej osoby, która niezbędna jest, aby bank zweryfikował naszą wiarygodność kredytową, potrzebne są dokumenty dotyczące samej nieruchomości. Potrzebna jest decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu przestrzennym, określenie statusu działki oraz odpisu z księgi wieczystej. Z urzędu miasta lub gminy musimy pobrać wypis z ewidencji gruntów oraz właściwą mapę. Niezbędny jest także akt notarialny, potwierdzający prawo własności oraz przygotowana umowa przedwstępna. Musi się w niej znaleźć przede wszystkim informacja o kwocie, jaką planujemy zapłacić za działkę. Warto wiedzieć, że w przypadku działek bank może wymagać od nas zdecydowanie wyższej kwoty wkładu własnego. Niekoniecznie będzie to tylko 20%, a w przypadku niektórych instytucji finansowych może być to nawet połowa wartości nieruchomości.

Leave a reply