Pharmindex brevier podręczny indeks leków 2021/2

Książka, którą warto mieć pod ręką: “Pharmindex brevier podręczny indeks leków 2021/2”

0
355

Wraz z rozwojem chorób przewlekłych, różnego rodzaju chorób zakaźnych i otyłości zaobserwowaliśmy wzrost liczby przepisywanych leków na receptę. W aptekach stacjonarnych i internetowych można kupić tysiące różnych medykamentów wydawanych tylko z przepisu lekarza, oraz jeszcze większą ilość leków i suplementów diety dostępnych bez recepty.

Im więcej leków przyjmujemy codziennie, tym większe ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków. Przeciętny dorosły, który choruje na jedną chorobę przewlekłą, przyjmuje do pięciu leków na receptę dziennie. Chyba nikt nie prowadzi dokładnych statystyk ilości leków i suplementów przyjmowanych bez recepty w wyniku zwykłego “widzimisię”.

Dlatego z pewną ulgą przyjąłem informację o pojawieniu się na rynku nowego wydania książki, którą pewnie nie tylko lekarze zechcą mieć stale pod ręką. “Pharmindex brevier podręczny indeks leków 2021/2” to zestawienie informacji o ponad 2500 leków. Z informacji wydawniczej wynika, że ta książka jest używana codziennie kilka razy przez ponad 70% lekarzy. Jestem przekonany, że liczba użytkowników rekrutujących się spoza wykształconych medycznie kręgów jest nawet kilkakrotnie wyższa.

Czy “Pharmindex brevier podręczny indeks leków 2021/2” powinien być w każdym domu?

Kiedy przeglądałem tę pozycję, zastanawiałem się, co jest lepsze:

  • brak wiedzy na temat tego, jakie efekty uboczne może wywołać lek, który sami sobie zaordynujemy,
  • czy wiedza, która jest potrzebna wyłącznie w sytuacjach awaryjnych, a której stała dostępność może z czasem przerodzić się w hipochondrię.

Jeśli w towarzystwie opowiesz o swoim problemie zdrowotnym, prawie na pewno uzyskasz murowaną poradę lekarską. I wcale nie mówię o towarzystwie, w skład którego wchodzą osoby o jakimkolwiek wykształceniu medycznym.

Polska wiedzą medyczną stoi i basta – chciałoby się zakrzyknąć. I chyba w tym tkwi źródło ogromnego problemu. No bo, co mi tam lekarz będzie mówił, skoro ja sobie w Internecie wyczytałem i wiem lepiej. Jak często padłeś ofiarą takiego podejścia? A może też jesteś zwolennikiem teorii, według której samodzielne leczenie się jest najlepszym rozwiązaniem? Dlatego właśnie mam bardzo mieszane uczucia, kiedy książki typu “Pharmindex brevier podręczny indeks leków 2021/2” trafiają pod strzechy. Oczywiście – trudno o cokolwiek winić wydawnictwo czy redakcję. Pozycja niewątpliwie jest potrzebna i w ręku lekarza może stanowić bardzo przydatne narzędzie.

Jaką wiedzę da Ci “Pharmindex brevier podręczny indeks leków 2021/2”

Jeśli pominąć wszystkie zastrzeżenia z poprzedniego akapitu, szybko dojdziesz do wniosku, że “Pharmindex brevier podręczny indeks leków 2021/2” może być naprawdę przydatny. Dzięki niemu dowiesz się:

  • Do czego służy lek? Niektóre leki mają wiele zastosowań. Zrozumienie, na co lekarz przepisał ten lek, pomoże wyjaśnić, jakich wyników można się spodziewać.
  • Jak i kiedy należy przyjmować lek? Jeśli nie rozumiesz wskazówek zapisanych na recepcie, poproś lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę o pomoc w wyjaśnieniu. Przyjmowanie leku w niewłaściwy sposób lub w niewłaściwym czasie może być niebezpieczne.
  • Co się stanie, jeśli pominiesz dawkę? Panuje błędne przekonanie, że podwojenie dawki lub pominięcie dawki leku jest w porządku. W niektórych przypadkach może to być naprawdę niebezpieczne. Niektóre leki działają najlepiej, gdy są utrzymywane na stałym poziomie terapeutycznym, a ich zbyt duża lub zbyt mała dawka może wyrządzić szkodę.
  • Jakie są skutki uboczne i co może wchodzić w interakcje z tym lekiem? Prawie każdy lek ma skutki uboczne. Niezbędne jest zrozumienie, które skutki uboczne wymagają pomocy medycznej. Mając zawsze przy sobie pełną, aktualną listę leków, farmaceuta, lekarz lub pielęgniarka mogą dokładnie sprawdzić negatywne interakcje między przepisanymi lekami a lekami lub suplementami dostępnymi bez recepty.
  • Jak należy przechowywać lek? Niektóre leki należy przechowywać w lodówce, podczas gdy inne reagują na światło lub ciepło. Skontaktuj się z apteką lub przeczytaj etykietę, aby upewnić się, że przechowujesz leki we właściwym miejscu, aby uzyskać najlepsze efekty i wyniki.

Leave a reply