Zwiedzanie miejsc nieodkrytych – gdzie ich szukać?

0
722

Być może Ci z Was, który uwielbiają malownicze krajobrazy lub luksusowe kurorty nie zrozumieją, co pięknego może być w starych, opuszczonych gospodarstwach, kopalniach, fabrykach lub rozpadających się autach, ale zwolennicy Urban Exploringu zdecydowanie cenią sobie taką formę spędzania wolnego czasu i wiele oddali by za to, aby zamiast wakacji w ciepłych krajach, odwiedzić starą, porośniętą mchem ruderę, która ma nie tylko klimat, ale i swoją historię.

Urban Exploring – co to takiego?

Urban exploration, czyli eksploracja miejska. Zwiedzamy, a raczej odwiedzamy, czy eksplorujemy budynki lub inne budowle dawno już opuszczone, rozpadające się, często takie, które uległy skutkom wandalizmu. Celem odwiedzania takich rejonów jest zrobienie zdjęcia i pozostawienie budynku w takim stanie, w jakim się go zostało, oddając mu tym samym cześć i szacunek.

Ci, którzy zdecydują się na to dość ekstremalne hobby, muszą wiedzieć, że odwiedzanie starych i opuszczonych miejsc wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem. W zależności od tego jaki obiekt znajdziecie i gdzie on się mieści, możecie spotkać tam bezdomnych lub innych ludzi, którzy nie koniecznie będą Wam przychylni. Dodatkowo niebezpieczeństwo stwarzają same budynki. Łatwo w nich o zawalenie się sufitu, pęknięcie ściany czy osunięcie schodów. Opuszczone fabryki, kanały, elewatory i tym podobne obiekty mogą być skażone trującymi i niekorzystnie wpływającymi na nasz stan zdrowia substancjami.

Jeżeli więc chcecie rozpocząć przygodę z penetrowaniem nieużytków i tajemniczych, opustoszałych miejsc, warto to robić z kimś, a nie samemu. To zawsze daje większe poczucie bezpieczeństwa i może okazać się pomocne w trudnych sytuacjach.

Gdzie szukać opuszczonych miejsc

Jakby się nad tym zastanowić, to takich budowli wokół nas jest całkiem sporo. Spotykamy je jadąc samochodem do pracy, wędrując między miastami pociągiem, wychodząc na spacer blisko naszego miejsca zamieszkania. Jeżeli jednak szukasz czegoś nowego lub większego, to warto odwiedzić grupę na Facebooku Urbex Polska. Stanowi ona dobre źródło informacji o opuszczonych nieużytkach i skupia sporą rzeszę osób, które czerpią przyjemność z takiej formy spędzania wolnego czasu.

Co warto zobaczyć i gdzie się wybrać?

  • Cegielnia w Mławie – cegielnie to wielkie gmachy, w których niegdyś produkowane były cegły. Dzisiaj – przynajmniej ta w Mławie, to opustoszały budynek, ulegający rozpadowi na obrzeżach miejscowości umieszczony w gąszczu zarośli
  • Szpital Psychiatryczny w Otwock – to miejsce ma klimat – już sama nazwa może wywołać u wielu dreszcze. Szpital zajmował się leczeniem chorych psychicznie pacjentów. W czasach II Wojny Światowej zostało tam z premedytacją zabitych wielu obywateli, których uznano za niepoczytalnych i nieuleczalnie chorych. Szpital, a raczej jego ruiny stoi opuszczony od 1998 roku.
  • Kopalnia Uranu w Kowarach – to druga co do wielkości Uranu kopalnia w Polsce. Swojego czasu znajdowało się w niej uzdrowisko, w którym można było skorzystać z inhalacji gazem szlachetnym radonem. Z uzdrowiska niestety nic nie wyszło, najprawdopodobniej z uwagi na brak funduszy, ale obiekt został oddany do penetracji turystycznej.

To tylko niektóre z propozycji, bo takich miejsc jest w Polsce i na świecie niezliczona ilość. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, lub po prostu wybrać się na dłuższą przejażdżkę rowerową, a obiekty same wyrosną nam przed oczami.

Leave a reply